2020. május 19., kedd

történelem

Kedves Nyolcadik a!
A címkézés ellenére néhányan továbbra sem küldik nekem otthoni munkájuk bizonyítékát. Hogyan értékeljem, ha nem látom, mit csináltál? (Bogárka, H. Márk)?
A szorgalmit egyedül Bence ismerte: ez a plakát a nyakunkon ülő szovjet katonákról szól, elvtársak, vége! jelentéssel a szovjet hadsereg kivonulására szólít fel. 1989. okt. 23-án független, szabad Mo. születik!

A mai alkalommal összefoglaljuk, amit Magyarország szovjet tömbbeli életéről tanultunk.

Ez az időszak a szovjet megszállással és a szovjet diktatúra kiépítésével kezdődött, majd a Rákosi-diktatúrával folytatódott. Ekkor tört ki az 1956-os forradalom, majd vette át a hatalmat Kádár János, aki egy Rákosinál enyhébb, úgynevezett "puha diktatúrát" épített ki a kezdeti megtorlások után.
De gondolom ezekre mind-mind jól emlékszel. ☺️

1. Lássuk, milyen fogalmakkal, évszámokkal, személyekkel kell(ene) mostanra tisztában lenned:
Fogalmak: SZEB, földreform, újjáépítés, kitelepítés, batyuzás, infláció (pengő), forint, párizsi béke, szalámitaktika, Kisgazdapárt, MKP, kékcédulás választások, egypártrendszer, MDP, pártállam, "vas és acél országa", tervgazdálkodás, államosítás, kollektivizálás, termelőszövetkezet, kulák, padlássöprés, beszolgáltatás, koncepciós per, ÁVO/ÁVH, internálás, internálótábor, személyi kultusz, új szakasz, rehabilitáció, MEFESZ, MSZMP, pufajkások, "Aki nincs ellenünk, az velünk van", puha diktatúra, gulyáskommunizmus, fridzsider-szocializmus, háztáji gazdaság, új gazdasági mechanizmus, 3T, szamizdat, demokratikus ellenzék, nemzeti ellenzék, MDF, SZDSZ, Fidesz, páneurópai piknik, többpártrendszer, Nemzeti Kerekasztal

Személyek: Tildy Zoltán, Nagy Ferenc, Rákosi Mátyás, Péter Gábor, Gerő Ernő, Rajk László, Mindszenty József, Nagy Imre, Puskás Ferenc, Kádár János, Hofi Géza, Pozsgay Imre,  

Évszámok: 1945, 1946. augusztus 1., 1947, 1949-1953, 1953, 1956. október 23., 1956. október 25., 1956. október 28.,1956. november 4., 1968, 1987, 1989. június 16., 1989. október 23.

Helyszínek: Recsk, az 1956-os forradalom eseményeinek helyszíne, Sztálinváros (Dunaújváros), Budapest, Lakitelek, Monor

2. Írd fel a füzetedbe címként: Összefoglalás (tk. 42-78.o.)
Rajzolj egy idővonalat, és helyezd el rajta a fogalomlistán található évszámokat a hozzájuk kapcsolódó eseménnyel! Írd le a felsorolt fogalmakat, személyeket, évszámokat, helyszíneket!
(kattintásra a kép nagyítható)



3. Ha esetleg nem minden részletre emlékszel tisztán, ajánlom figyelmedbe ezeket a videókat 

A tk. 78. oldalán található összefoglalás segít az ismétlésben. A 78/ 13., 15. feladatokat írd a füzetbeli vázlat után, melynek képét várom szokás szerint.
Jó munkát! Katinéni

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Gyógytestnevelés

 Szia! Mára egy kéztornát hoztam. Végezd el a gyakorlatokat és írd be a naplódba a mai dátummal, hogy kéztorna. Jó munkát! Ági néni Kéztorna